Świetna forma Husky
Husky to niezastąpiony towarzysz zabaw, wyścigów i wygłupów. To radosny pies o wesołym usposobieniu, który lubi biegać, spędzać czas na świeżym powietrzu i najlepiej na zabawie. Jednak jak każde zwierzę, tak i Husky może „zgubić” formę. Jak o nią zadbać? O czym pamiętać, by psi towarzysz dożył sędziwych lat w dobrej kondycji? Oto kilka podpowiedzi.
Przede wszystkim ruch. Husky to psy, które uwielbiają biegać, a do tego są tak „genetycznie” zaprogramowane, że muszą dużo biegać. Ruch pomaga utrzymać ich formę, tuszę, kondycję i w konsekwencji zdrowie. W końcu to psy pracujące, pociągowe, więc bieganie mają wpisane w geny i w charakter. Dlatego nie powinno dziwić, jak piesek długo nie wychodzący na podwórko, zacznie rozrabiać w domu. Z Huskym trzeba udawać się na długie spacery, najlepiej po lesie, poza miastem. Doskonałym rozwiązaniem jest uczestniczenie w zajęciach dla psów i ich właścicieli przy ośrodkach szkoleniowych dla czworonogów. Zazwyczaj każdy ośrodek, a przynajmniej ich większość, posiadają plac treningowy, który opiera się o zabawę. Są tam różne tunele, przeszkody do przeskoczenia, słupki do ominięcia i tak dalej. Psy to uwielbiają. Można więc przy odrobinie kondycji samego właściciela, spędzić na bieganiu i zabawie niemal cały dzień. Jeśli jednak zdarzy się, że w pobliżu nie ma takiego ośrodka szkoleniowego lub jest, ale niedostępny, wówczas można pomyśleć o zrobieniu samemu takiego toru przeszkód. Oczywiście należy wziąć pod uwagę, że Husky to duży pies, więc tunele nie mogą być zbyt małe, a przeszkody do przeskoczenia za nisko. Warto więc troszkę poszperać w internecie i zaczerpnąć z niego kilka dobrych, mądrych rozwiązań. Jednak najważniejszą kwestią całej tej zabawy jest bezpieczeństwo psa i jego ludzkiego towarzysza. I właśnie ta idea powinna przyświecać podczas budowania toru.
A zbudować go można praktycznie ze wszystkiego – star koce mogą posłużyć do budowy tuneli, koła z łódek do przeskakiwania, stare opony, deski, wszystko można mądrze wykorzystać. Oczywiście przewagę mają ci właściciele, którzy mieszkają w domkach jednorodzinnych z ogrodem lub mają działkę. Dla pozostałych miłośników Husky pozostaje las, łąka czy polana, na której poustawiane rzeczy dadzą pole do zabawy.
Inną ważną kwestią w dbaniu o formę psa jest jego dieta. Powinna być zbilansowana we wszystkie ważne składniki odżywcze. Należy też wziąć pod uwagę, że dla psów, które przeszły kastrację, należy podawać specjalną karmę sterile. Zawiera ona bowiem składniki, które pomagają w pracy nerek i pęcherza moczowego, a także dbają o to, by psiak nie przytył za bardzo. Takie niebezpieczeństwo kryje się właśnie w skutkach kastracji psów generalnie.
Do tego należy zadbać o szczepienia oraz wszelkie kropelki ochronne, które zabezpieczą psa przed infekcjami i groźnymi chorobami. Ważną kwestią w tym punkcie jest ochrona psa przed kleszczami i powikłaniami z tytułu ugryzienia przez chore kleszcze.