Wzorzec Husky część 1

huskyKiedy myśli się o psie Husky, ma się w głowie obraz dużego, kudłatego psiaka o jasnych oczach i grubej, plamistej sierści. Tymczasem jako rasa, Husky ma także swój wzorzec, czyli opis tego jak powinien wyglądać idealnych przedstawiciel tej rasy. Obecny wzorzec FCI Standard nr 270/23.02.1995/Siberian Husky obowiązuje do chwili obecnej. Wzorzec opublikowano w listopadzie 1990 roku. Jako użytkowanie wskazano „pies pociągowy”. Klasyfikacja FCI: grupa 5 szpice i psy pierwotne, sekcja 1 nordyckie psy zaprzęgowe. Wzorzec zawiera także dane wymiarowe, wagowe, dotyczące umaszczenia, kolorów, itp. Jeśli jednak posiada się już Husky’ego lub chce się takiego pieska adoptować (kupowanie odradzamy), to warto nie przejmować się zbytnio tymi wskaźnikami. To są informacje o psie idealnym, których na ziemi jest zapewne niewiele. Jeśli piesek jest mniejszy, większy, szczuplejszy czy też tęższy niż normy wskazują, to przecież nie ubywa mu nic na jego cudownym charakterze i wielkim sercu do swego pana/ pani.
Trzeba zawsze pamiętać, że rasa Siberian Husky jest bardzo, bardzo zróżnicowana. husky-mascMożna przecież spotkać pieski Husky w przeróżnych wariantach kolorystycznych, niepowtarzalnych, oryginalnych rysunkach czy też plamkach na pyszczku, kolorze oczu (które zdarzają się dwukolorowe). A jak wskazują hodowcy i znawcy tej rasy najlepiej sprawdza się charakter tegoż psa, kiedy jest on w pracy, czyli uczy się lub już ciągnie zaprzęg. To właśnie dzięki tej pracy, husky pozostają bardzo podobne do siebie wzajemnie i do swych dawnych przodków. I jak przekonują znawcy rasy, kiedy Husky przestaną pracować, przestaną także być takimi wyjątkowymi psami.
Wzorzec rasy Husky nie rozdziela ich na psy wystawowe i sportowe, czyli pracujące (użytkowe i hodowlane). Jednak osoby zainteresowane tą rasą zauważają coraz większe różnice między tymi dwoma typami piesków. Polaryzują one Husky na właśnie takie dwie grupy – hodowlaną i sportową. Wystawowe Husky są coraz niższe, grubsze i puchate. Ich budowa nie pozwala im na doścignięcie psów sportowych, które z kolei są coraz wyższe, szczuplejsze i mają coraz dłuższe nogi.
Zatem podział rasy na sportowe i wystawowe jest chyba przesądzony i choć od dawna występuje w innych krajach, gdzie rasa ta jest dużej w hodowli, to w Polsce wciąż jest to nieuregulowane prawnie.
husky-championTymczasem, wracając do wzorca, mówi on przede wszystkim o pewnych cechach średnich – wzrost czy waga. Wrażenie ogólne rasy mówi, że Husky jest psem pracującym o średniej wielkości. Jest szybki, lekkonogi i swobodny, a także elegancki w ruchu. Ponieważ uważa się, że Husky mają pochodzenie nordyckie, wskazuje się je na podstawie bardzo zwartego tułowia, gęsto i mocno owłosionego ciała, stojących prosto uszu i mocno owłosionego ogona. Husky mają bardzo charakterystyczny chód, który jest płynny i swobodny. Jest to pies wciąż zdolny do wykonywania swego pierwotnego zadanie – jest psem pociągowym, który może ciągnąć lżejsze ładunki w umiarkowanym tempie na duże odległości.

Dodaj komentarz

Możesz użyć HTML:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>