Umaszczenie psa husky

barwy-huskyHusky to pies średniej wielkości z pięknym i obfitym futrem. Gama kolorów naszego pupila jest różnoraka i różnorodna. Pamiętajmy, że tak jak u innych czworonogów o umaszczenie naszego psiaka trzeba dbać, a z pewnością się odwdzięczy.
Futro naszego huskiego składa się z dwóch warstw. Pierwsza warstwa – okrywa wierzchnia, składa się z włosków sztywnych i leżących. Druga warstwa to podszerstek, a więc gęsty puch, który chroni tak przed zimnem jak i przed ciepłem. Husky standardowo linieją dwa razy do roku, dlatego należy pamiętać o regularnym szczotkowaniu naszego domownika, by uniknąć fruwających kłębków sierści po cały domu.

Pamiętajmy również, że nie jest to metoda w 100% skuteczna, ale bez jej stosowania na pewno będziemy mieli więcej pracy ze sprzątaniem. Jest również różnica w zrzucaniu sierści, ze względu na to w jakim środowisku domowym przebywa nasz pies. Jeżeli mieszkamy w domu z ogrodem, to standardowo husky będzie zrzucał sierść dwa razy w roku, ale za to porządnie. Jeżeli natomiast mieszkamy w bloku, husky będzie liniał cały rok, ale nie będzie to zrzucanie sierści tak gwałtowne jak piesek z pierwszego przykładu.
Kolory husky są przeróżne, od całkowicie białych po całkowicie czarne. Jeżeli wystawiamy naszego pupila do konkursów, to sędziowie nie powinni odejmować punków za na przykład jednolite umaszczenie psa. wystawa-huskyW ciągu swojego całego życia husky potrafią zmienić kolor sierści, czy to z jasnej na ciemną, lub z ciemnej na jasną. Samych odcieni kolorów tych psów jest tak wiele, że nie da rady ich jakoś sklasyfikować czy skatalogować. Można jednak w sposób generalny określić jakiego typu umaszczenie mają przedstawiciele tej rasy. Osobniki rudo-białe, czy też czerwono-białe, najczęściej mają sierść o klasycznym miedzianym odcieniu, w którym da się zauważyć mocny kontrast bieli. Osobniki czekoladowo-białe, brązowo-białe posiadają bardzo ciemną rudość, wręcz typowy brąz sierści, najczęściej z wątrobianym nosem. Pieski o ubarwieniu kremowym, beżowym, piaskowym czy bursztynowym występują w wariancie pomiędzy zdecydowaną rudością, a klasyczną bielą. Przedstawiciele o umaszczeniu szaro-białym posiadają barwę typowo szarą, z czarnymi końcówkami włosków.umaszczenie-husky Osobniki czarno-srebrne najczęściej posiadają czarny grzbiet, jaśniejący na bokach, a czarno-białe, posiadają zdecydowaną czerń, bez szarych zaznaczeń z wyraźnym kontrastem. Husky całe białe, są jak można się domyśleć o umaszczeniu biały, z czarnym lub wątrobianym noskiem.
Cechą charakterystyczną, a wiec odróżniającą husky od innych piesków jest tak zwana maska, a wiec specyficzny układ kolorów i kształtów na głowie. Przybierają one kolory umaszczenia czworonoga o różnych formach. Mogą to być formy czapeczki, okularów, strzałek, gwiazdek, różnych figur geometrycznych, „misia pluszowego”, itd. Nie sposób wszystkich wymienić. Kolor maski również ma tendencje do zmiany barwy, najczęściej rozjaśnia się ona wraz z przybywaniem lat naszego pupila.

Dodaj komentarz

Możesz użyć HTML:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>