Szczepienie Husky

zdrowie-psaRegularne szczepienie Husky jest bardzo ważnym elementem jego utrzymania. Kiedy i na co szczepić psa? Przede wszystkim szczepienia powinny odbywać się pod kontrolą lekarza weterynarii i przez niego wykonywane. Samodzielne szczepienie psa jest niewskazane, chyba że właściciel jest weterynarzem.
Przed wizytą w gabinecie weterynaryjnym właściciel powinien zważyć psa. Informacja o jego wadze jest o tyle ważna, że dawki leków czy szczepionek dostosowywane są do wagi psa. O ile z małym pieskiem nie powinno być problemu – można go wziąć na ręce i zważyć się razem z nim, to z Husky nie pójdzie już tak łatwo. Opcja wzięcia na ręce kończy się po 10 kilogramach. Na szczęście w wielu gabinetach udostępniane są wagi dla dużych psów, na które wystarczy wprowadzić pupila i chwilę go na niej przytrzymać.
Szczepieniu psa towarzyszy zazwyczaj jego odrobaczanie. Małe psiaki, szczeniaki, powinny otrzymać pierwszą dawkę w wieku 3 tygodni. W przypadku pojawienia się pasożytów, powtarza się ten proces po 2 tygodniach. Odrobaczanie wskazane jest do huskywykonywania co 3 do 6 miesięcy lub gdy w kale lub okolicy odbytu zauważone zostaną robaki.
Szczepienie psa to czynność niezwykle ważna, a obowiązek wykonywania regularnie niektórych szczepień, jak np. przeciw wściekliźnie, jest wymagany przez przepisy prawa polskiego. Za brak szczepienia grozi mandat w wysokości 500 zł. Należy pamiętać także, że plan szczepień dla psa powinien zaplanować weterynarz, gdyż posiada on (a przynajmniej powinien) aktualną wiedzę na temat zagrożeń czyhających na psiaka w danej dzielnicy, mieście, wsi.
Pierwsze szczepienia szczeniaka wykonywane są w wieku 6 do 8 tygodni. Szybkie zaszczepienie zwierzaka jest wskazane z kilku powodów. Przede wszystkim młode psy nie powinny być wyprowadzane na spacer, gdy nie są zaszczepione. Wynika to z faktu, iż na trawie, chodniku czy w piasku czyha wiele zagrożeń w postaci groźnych wirusów nosówki czy parwowirozy. Szczeniaki nie powinny także bawić się butami swoich domowników ani gości, nie tylko z ekonomicznego punktu widzenia, ale właśnie w celu uniknięcia zagrożeń wirusów. Pierwsze szczepienia są niestety krótkotrwałe, zatem muszą być powtórzone zazwyczaj w trzecim miesiącu życia zwierzęcia. Szczepionki zaczynają działań po około 2 tygodniach od ich aplikacji, zatem spacery powinny pojawić się dopiero po upływie tego okresu.
Po szczepieniu możliwe jest wystąpienie u psa odczynu ogólnego lub miejscowego. Odczyn ogólny polega na osowiałym zachowaniu zwierzęcia, zmniejszonym apetycie czy stanie podgorączkowym. Te objawy powinny jednak ustąpić po 2 dniach. W przypadku ich nasilenia lub dodatkowo szczepionkapojawiającego się obrzęku nosa czy powiek należy natychmiast skontaktować się z weterynarzem. Odczyn miejscowy to niewielkie zgrubienie przypominające guzek, które pojawia się w miejscu podania szczepionki. Może ono boleć psa, a czasami towarzyszyć mu mogą objawy odczynu ogólnego. Warto dla pewności skontaktować się z lekarzem, by mieć pewność, że wszystko jest w porządku.

Dodaj komentarz

Możesz użyć HTML:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>