Husky w Polsce

husky-w-polsceSpacerując po parku czy lesie, tu gdzież w innych cudownych okolicznościach przyrody nierzadko spotykać można psa rasy Husky biegającego żywo i wesoło wraz ze swoim panem/ panią.Widok ten nie jest zdziwieniem, bowiem coraz więcej jest właścicieli Husky Syberian w Polsce. Rasa ta od jakiegoś czasu robi „karierę” w naszym kraju.
Początek rasy Husky Siberian w Polsce datuje się na rok 1983, kiedy to ze Szwecji sprowadzono czarno-białą suczkę Juonnę Elfkarles. Suczkę skojarzono z czeskim Duktoyakutk ze Sibiru, a szczenięta przyszły na świat w 1988 roku. Juonna szybko zdobyła tytuł Championa Polski. Jej dzieci i wnuki dały początek wielu polskim hodowlom Husky.
Kolejne lata to dla hodowli Husky w Polsce rozwój i wymiana genetyczna z najpiękniejszymi przedstawicielami tej rasy z zagranicy. Najważniejszym jednak przybyszem z za dalekiej wody, bo aż ze Stanów Zjednoczonych, okazał się być Eryk Fortunatus. Ten potomek kanadyjskich i amerykańskich rudo-białych Championów wniósł do polskiej hodowli wdzięk i elegancję. W licznych miotach dał ponad 18 Championów. Sam zdobył najważniejsze i najbardziej prestiżowe tytuły w Polsce: Ch.PL, Mł.Zw.PL, Zw.PL, Zw.Klubu, Zw.Wystawy Championów + BIS, w latach 1997-1998 miano Najlepszego husky-rasaReproduktora, a do tego 20xCWC, 15xBOB, 8xBOG, 3xBIS, 4xIIBIS. Jego wystawowa kariera zakończyła się w 2000 roku na międzynarodowej wystawie warszawskiej, gdzie otrzymał tytuł Best Veteran.
Hodowcy zachęceni wielkimi sukcesami Eryka Fortunatusa, rozpoczęli starania o kolejne psiaki Husky ze Stanów Zjednoczonych. Rudo-białe Husky szybko stawały się Championami i zdobywały najważniejsze trofea w Polsce. Przykładem są tutaj bez wątpliwnia para Shaddai’s Kiowa i Shaddai’s Nadeshka.Kiowa zdobył Ch.PL, kilka CACIB’ów oraz wygrał Best in Show. Wśród jego szczeniaków jest 10 Championów Polski, w.Polski, Zw.Klubu i Młodzieżowa Zw.Klubu.
Z Meksyku do Polski sprowadzono kolejną piękność Husky, Chocolate. Rudo-biała Choco jest pierwszą w historii polskiej kynologii suką, która uzyskała tytuł Międzynarodowego Championa Piękności. Jest także matką 7 Championów, w tym Interchampiona – pierwszego z polskim przydomkiem – Bohuna z Coyoacan. To dwukrotna zdobywczyni tytuły Najlepszej Suki Hodowlanej, a także niewątpliwie do dziś jest najbardziej utytułowaną suczką w Polsce.
To już ponad 30 lat, odkąd Husky huskyzamieszkał w Polsce. Szacuje się, że największe zainteresowanie tą rasą miało miejsce w latach 1996-1998, kiedy to urodziło się najwięcej szczeniąt Husky. Systematycznie zwiększa się także liczba psów tej rasy, które nie posiadają rodowodów, nie stają na wystawach, ale mieszkają w miastach i na wsiach. Przecież te nierasowe psiaki kochają równie mocno co rasowe, a czyż miłość i przyjaźń tych zwierząt jest dla właścicieli najważniejsza?

Dodaj komentarz

Możesz użyć HTML:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>