Husky najlepszym przyjacielem… nie tylko człowieka

Husky-AlaskaByła zima 1992 roku. Właściciel skrawka wybrzeża zatoki Hudsona utrzymywał na tym izolowanym kawałku lądu 150 psów Husky. Do tego „miasta psów” zawitał wygłodniały niedźwiedź polarny. Przerażony właściciel schował się w swojej chatce na tym skrawku lądu. Był przerażony. Psy były uwiązane. Bał się im pomóc, bał się ruszyć mięśniem. Bał się, że jak wyjdzie, aby spróbować odgonić tego olbrzymiego drapieżnika, to ten go przecież zabije i zje. Niedźwiedź zbliżał się, po drodze zniszczył plastikowe klatki, a właściciel hodowli nie wiedział co robić. Gdy niedźwiedź dotarł do pierwszych uwiązanych Husky miała zacząć się masakra. Ale się nie zaczęła. Psy spokojnie podeszły do niedźwiedzia, a ten kilkutonowy biały drapieżniki zaczął się z nimi bawić. Właściciel hodowli zaczął to filmować i robić zdjęcia. Co ciekawe, ten sam niedźwiedź rozpoczął w ten sposób coroczny rytuał. Każdego roku, zanim zamarzły wody zatoki Hudsona odwiedzał tą samą hodowlę, aby pobawić się z Huskymi.husky-bialy-mis
Takich przypadków przyjaźni między psami Husky a niedźwiedziami polarnymi udokumentowanych jest więcej. Do spotkań Husky z niedźwiedziami polarnymi musiało dochodzić wielokrotnie. To oczywiste, skoro Husky wywodzą się z rejonów arktycznych i subarktycznych, które są zwane krainą białych niedźwiedzi. Polarne niedźwiedzie bardzo chętnie bawią się z psami Husky, przytulają je, ganiają się z nimi. Jest to ewenement, bo z reguły głodne, dzikie niedźwiedzie polarne zjedzą wszystko, co się rusza a są w stanie to upolować.
Nie zawsze Husky są tak przyjazne dla białych niedźwiedzi. Zdarza się psom Husky atakować niedźwiedzie polarne. Ale olbrzymie białe misie, mimo tego, że w starciu z jednym, czy dwoma uwiązanymi psami Husky mają ogromną przewagę, nadal zaczepki tych mniej przyjaznych Husky traktują jako zabawę.
Można dojść do wniosku, że niedźwiedzie polarne czują pewną, nie do końca wytłumaczalną, więź z psami Husky. Być może to wynika z charakteru, usposobienia Huskych, które mogą być uwarunkowane genetycznie oraz wynikać z uwarunkowań klimatycznych w jakich oba te gatunki ssaków drapieżnych wyewoluowały. Nie ma co prawda żadnych badań naukowych dotyczących relacji ściśle psów Husky i niedźwiedzi polarnych.husky-mis-polarny Jednakże stan wiedzy naukowej pozwala na postawienie niewątpliwej tezy, że psy Husky, będące rasą psów domowych, z genetycznego punktu widzenia, są dużo bliżej spokrewnione z niedźwiedziami polarnymi, niż z ludźmi. Psy i niedźwiedzie należą do tego samego podrzędu ssaków drapieżnych o nazwie „psokształtne”.
Czy fakt, że niedźwiedzie dla psów Husky są niewątpliwie genetycznie bliższymi krewnymi niż ludzie przekłada się na jakość pokrewieństwa duchowego i dla kogo Husky jest lepszym przyjacielem? To już są pytania, na które nauka jeszcze nie opowiedziała. Opisane wyżej przypadki dowodzą jednak, że człowiek nie jest jedynym przyjacielem Husky.

Dodaj komentarz

Możesz użyć HTML:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>