Husky z kotem

husky-i-kotIle to już anegdot, żartów, historyjek zostało opowiedzianych o przezabawnych relacjach psów z kotami i kotów z psami. Jak wiadomo koty lubią łapać muchy, pszczoły, gryzonie, ptaki, natomiast psy uwielbiają ganiać za szybko uciekającymi kotami. Jak więc nie zwariować w SWOIM domu i przyzwyczaić dużego husky do kota, a kapryśnego kota do husky?
Odpowiedź na to pytanie nie jest prosta, gdyż każdy kot i pies są inne. Wiele także zależy od momentu wejścia do rodziny kota czy psa. Jeśli kot był pierwszy, to najpewniej wychowa sobie psa. Jednak, gdy kot był drugi, to też wychowa sobie psa, bowiem huskyHusky nie są z natury agresywne w stosunku do małych, teoretycznie bezbronnych kociąt, a mając na względzie. Wiadomym jest, że każde z nich będzie chciało zaznaczyć swój teren i swoją na nim dominację, jednak to do właściciela należy mądre pokierowanie zwierzakami, o ile będzie to możliwe.
Trzeba przede wszystkim pamiętać, że instynktu nie da się ani zagłuszyć, ani wyciszyć. On po prostu będzie rządził i w niektórych sytuacjach nawet ostry sprzeciw właściciela nie pomoże. Dlatego warto zastanowić się nad sposobem wynagradzania zwierzaków. Trzeba pamiętać, że w rozumieniu zwierząt, czy to psa czy kota, opłacalne zachowanie się powtarza. Zatem jeśli kot łasząc się prosi o jedzenie, należy to docenić i coś mu tam sypnąć. Inaczej może gryźć i drapać. Krzyk właściciela może wywołać reakcję obronną husky i awantura, gonitwa i szkody materialne gotowe.
Dużym problemem w relacjach psa i kota może też być zazdrość. Należy więc poświęcać kotdużo czasu obu zwierzakom. Wiadomo, że z husky trzeba wyjść choć raz dziennie na długi, męczący psa spacer, by się wybiegał i wyszalał. Kotu jednak także trzeba poświęcić trochę uwagi. Zatem podczas oglądania filmu, można pogłaskać zwierzaka, poprzytulać, o ile wyrazi na to zgodę.
Trudność w chowaniu psa Husky i kota może polegać na poziomie socjalizowania psa z kotami. Jeśli w okresie od 3 do 12 tygodnia życia pies nie miał kontaktu z kotami, jego zachowanie może być agresywne. Dlatego właściciel powinien wchodzić w interakcje z psem tylko wtedy, gdy kot jest na ramieniu. To pokazuje psu, że „z kotem jest fajnie” i uczy akceptacji nowego domownika. Takie zachowanie ma budować pozytywne relacje między zwierzętami. Naturalnie psa trzeba mieć też cały czas „na oku”. Kiedy właściciel widzi, że pies zaczyna zaczepiać kociaka, trzeba wydać mu komendę zaprzestającą, np. „stop!” lub „nie!”, a gdy to nie skutkuje, można odwrócić uwagę psa poprzez pokierowanie strumienia wody na agresora, ale tylko tak, by nie widział, kto to robi. Kary nie powinny być utożsamiane z właścicielem.
Generalnie wprowadzanie nowego domownika jest czynnością trudną, ale przy dobrej woli, wiedzy i umiejętnościach właściciela wszystko może się dobrze skończyć, a zwierzaki pokochają się i staną się wręcz nierozłączne.

One comment

Dodaj komentarz

Możesz użyć HTML:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>