Husky a kleszcze

husky_lasKleszcze należą do gromady pajęczaków, wyróżniamy ponad 850 gatunków tych niechciany owadów. Dzięki swoim 3 lub 4 parom odnóży mogą one w łatwy sposób z gałęzi czy trawy przechodzić na swojego żywiciela – człowieka, kota, czy naszego kochanego huskiego. Jakie są objawy ukąszenia kleszcza? W jaki sposób leczyć naszego pupila? Poniżej postaram się nakreślić nurtujący wiele osób problem.
Kleszcze mogą przenosić różne choroby, w tym znaną nam wszystkim boreliozę, ale także tzw. babeszjozę, czyli zakażenie pierwotniakiem Babesia canis. Dodatkowo kleszcze mogą wywoływać alergię skórną, bardzo nieprzyjemną dla naszego pieska. W jaki sposób nasz pupil może się zarazić? Wraz ze śliną kleszcza do krwi huskiego dostaje się niechciany pierwotniak. Wnika on do wnętrza erytrocytów, czyli czerwonych krwinek i zaczyn się rozmnażać. kleszczZakażone krwinki ulegają zniszczeniu, a rozpadając się uwalniają pierwotniaki, które natychmiastowo atakują kolejne krwinki. Jeżeli chodzi o objawy, to z początku możemy zaobserwować, że nasz pies będzie nieznacznie osłabiony co będzie prowadziło do anemii oraz zwiększonej temperatury. Husky będzie miał mniejszy apetyt. Choroba postępując w bardzo szybkim tempie osłabi chorego czworonoga, który będzie miał coraz większa gorączkę i zacznie wymiotować. Może dojść do uszkodzenia wątroby oraz nerek – pojawi się żółtaczka, a mocz przybierze czerwonego koloru. W takim przypadku należy pieska jak najszybciej zawieść do lekarza weterynarii, który badając krew, rozpozna w porę chorobę. Leczenie jest niestety długotrwałe oraz czasochłonne. Pies będzie otrzymywał specjalne medykamenty, które zniszczą pierwotniaka, a dodatkowo leki które pomogą w regeneracji wątroby i nerek. Czasami zdarza się, że będzie potrzebna transfuzja krwi. Pamiętajmy, że mimo rozpoznania choroby, odpowiedniego leczenia, poświęconego czasu i zaangażowania, husky może tego nie przeżyć. Choroby nie da się również uleczyć całkowicie, mogą zdarzać się nawroty, jednak zwykle przebiegają one dużo łagodniej, dlatego ważna jest profilaktyka.
wyciaganie_kleszczaDrugą chorobą jest borelioza. Bakterie przenoszone przez kleszcza do krwi wędrują do wszystkich organów: serca, mózgu, nerek, stawów, wątroby, itd. Bakterie prowadzą do stanu zapalnego oraz niszczenia tkanek. Pamiętajmy jednak, że tylko niektóre gatunki kleszczy przenoszą tą chorobę. Jak rozpoznać objawy? Pies zaczyna mieć problemy z poruszaniem się, które jest przyczyną zapalenia stawów. Husky będzie miał gorączkę oraz nie będzie chciał spożywać posiłków. Mogą również wystąpić problemy z oddychaniem oraz powiększenie węzłów chłonnych. W niektórych przypadkach może dojść do uszkodzenia serca, a także rozwoju arytmii i niewydolności krążenia. Lekiem są antybiotyki, ale także środki przeciwbólowe i przeciwzapalne. Już po kilku pierwszych dniach po zastosowaniu leków będzie zauważalna poprawa zdrowia naszego czworonoga. Spadnie gorączka, a pies zacznie się czuć dużo lepiej.
Jak bronić naszego zwierzaka przed kleszczami? Na rynku mamy różne preparaty – zawarte w nich substancje zabijają kleszcze i są nieszkodliwe dla zwierząt. Pamiętajmy, że preparaty przeciwkleszczowe gwarantują jedynie to, że kleszcze nie będzie pił krwi i w ciągu dwóch dni zginie lub odpadnie. Kleszcze możemy także wyjąć pęsetą, kręcą w lewo. Nie stosujemy masła, oleju, smalcu, itd. Przypalanie owada również nie będzie dobrym pomysłem. Podchodźmy to kleszczy zdroworozsądkowo, by nie zaszkodzi naszemu pieskowi jeszcze bardziej.

Dodaj komentarz

Możesz użyć HTML:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>