Husky jako pies asystujący?
Husky to bardzo sympatyczne, rodzinne psy, które uwielbiają dużo ruchu na świeżym powietrzy, zabawę i przebywanie z człowiekiem. Cechy te predysponują psy Husky do pełnienia roli psów terapeutycznych i asystujących. To niezwykle ważne role, jakie nadaje się psiakom. Te odpowiedzialne zadania mogą bowiem rzutować na proces rehabilitacyjny na przykład dzieci. Jakie zadania stoją przed opiekunem takiego psa? Jakie zadania stawia się samemu psu? Kim jest pies asystujący?
Możliwość wykorzystania psa do rehabilitacji czy do samodzielnego funkcjonowania osoby niepełnosprawnej to doskonały sposób na swoistego rodzaju przywracanie tejże osoby do życia społecznego. Często nie mogąc samodzielnie wyjść z domu, takie osoby zamykają się w swoich czterech ścianach i nie mają kontaktu ze światem zewnętrznym. Tymczasem odpowiednio wyszkolone, przystosowane psy pomagają w opanowaniu problemów, z jakimi spotyka się na przykład osoba niewidząca czy niedowidząca na ulicy. Widok psów przewodników jest na szczęście coraz powszechniejszy, choć wciąż jest ich stanowczo za mało. Do tego coraz lepiej traktowane są takie zwierzęta w różnych restauracjach czy przybytkach kultury.
Regulacje dotyczące psów przewodników czy asystujących zostały zawarte w artykule 2 punkcie 11 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 roku o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Zawarto tam bowiem definicję psa asystującego jako psa odpowiednio wyszkolonego i specjalnie oznaczonego psa, w szczególności psa przewodnika osoby niewidomej lub niedowidzącej, a także psa asystującego osobie niepełnosprawnej ruchowo, którego zadaniem jest ułatwianie tejże osobie aktywnego uczestnictwa w życiu społecznym. Na szczęście osoba, która „korzysta” z pomocy psa asystującego ma prawo wstępu do instytucji państwowych w asyście zwierzęcia. W szczególności może pojawić się z psem w szkole, placówce opieki zdrowotnej, instytucji handlu, kultury, edukacji, porcie lotniczym, morskim czy wodnym. Do tego może swobodnie wejść z psiakiem do instytucji świadczących usługi pocztowe, telekomunikacyjne, bankowe czy socjalne i społeczne. Z czworonożnym asystentem można także swobodnie poruszać się po parkach narodowych i rezerwatach przyrody, po plażach i kąpieliskach. Taki przywilej obowiązuje także w środkach komunikacji miejskiej, kolejowej i PKS.
Trzeba pamiętać, że pomimo iż psiaki asystujące są traktowane bardzo szczególnie i uprzywilejowanie, to właściciela psa nie zwalnia się z obowiązku pokrycia kosztów naprawy szkód wyrządzonych przez zwierzę.
Psie może być asystentem w przypadku gdy uzyska specjalny certyfikat wydawany przez organizatorów specjalistycznego szkolenia, które piesek musi odbyć i ukończyć z wynikiem pozytywnym.