Grzybica u Husky część 2

wteretynarz-piesGrzybica to taki rodzaj schorzenia, który nieleczony atakuje całe ciało i dokonuje potężnych jego zniszczeń. Dlatego bardzo ważna jest profilaktyka, a w razie zachorowania, szybka diagnoza i leczenie dopasowane do potrzeb. Gęste i ciepłe futro psów rasy Husky może stanowić doskonałe siedlisko dla tego typu chorób skóry.
Kiedy Husky zaczyna wylizywać jedno miejsce, drapać się w nie z niezwykłą częstotliwością, należy bacznie przyjrzeć się tej sprawie. Wylizywanie czy drapanie jednego miejsca może świadczyć o tym, że pies boryka się z grzybicą. Kiedy dane miejsce zaczyna łysieć, oznacza to, że nie można dłużej zwlekać i należy jak najszybciej udać się do weterynarza. Ten po zbadaniu skóry i włosa psa, zadecyduje o sposobie, intensywności i rodzaju leczenia.
Grzybica u psa, w tym u Huskyego, może być leczona na kilka sposobów. O wyborze metody leczenia decyduje oczywiście lekarz. Jedną z najprostszych metod leczenia jest stosowanie leczenia miejscowego. Służą do tego specjalne maści, kremy czy roztwory do spryskiwania o działaniu przeciwgrzybicznym. chory-huskyLekarz może zalecić stosowanie na przykład szamponu przeciwgrzybicznego lub smarowania chorobowo zmienionego miejsca na skórze. Taka terapia trwa kilka tygodni, jednak jej rezultaty są zadowalające.
Jednak nie zawsze można ograniczyć się do roztworów, maści czy szamponów. Czasem stan psa zmusza do podjęcia leczenia ogólnego. Tak się dzieje, gdy ma się do czynienia z ostrą fazą grzybicy. Wówczas pojawia się konieczność podawania preparatów doustnych. Często metoda leczenia miejscowego jest łączona z podawaniem leków doustnych. Ma to na celu przyspieszenie gojenia ran i usunięcia grzyba. Niestety, leki podawane doustnie mogą powodować skutki uboczne w postaci spowolnienia pracy trzustki i nerek. Dlatego bardzo ważne jest rutynowe badanie krwi chorego psa.
husky-trawaDla tych psów, które są szczególnie narażone na choroby grzybicze, zaleca się zastosowanie szczepionek przeciw tym pasożytom. Wadą tego rozwiązania jest jego cena. Szczepionki na grzybicę są dość drogie, a ich skuteczność zawęża się do kilku miesięcy. Jednak warto zaszczepić psiaka, by uniknąć później przykrych objawów choroby grzybiczej. Na rynku dostępne są szczepionki, które można stosować u szczeniąt już po szóstym tygodniu życia. W myśl działań profilaktycznych – dobra karma, czyste posłanie dla pupila, obserwacja jego zachowania to podstawowe czynności, które każdy zatroskany zdrowiem właściciel powinien podejmować. Kiedy pies zaczyna być markotny, smutny, zaczyna się intensywnie drapać za uszami lub wylizywać jakąś część sierści, to znak dla właściciela, by natychmiast udać się do weterynarza. Im szybciej rozpocznie się leczenie, tym lepiej.

Dodaj komentarz

Możesz użyć HTML:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>