Balto – słynny Husky
Wiele psów ratowało życie ludzkie, czy to przy akcjach ratunkowych w górach czy też przy poszukiwaniu zaginionych osób w gruzach po trzęsieniu ziemi. W naszej historii niewielu psom można przypisać miano bohatera. Jeszcze mniej jest psów, które doczekały się ekranizacji filmowych lub nawet książek na swój temat. Jednym z takich przypadków jest właśnie Balto. Zaprzęgowy pies rasy Husky.
Cała historia o Balto jest niemal nieprawdopodobna. W roku 1925 dwanaścioro dzieci z miejscowości Nome na Alasce zachorowało na niebezpieczną błonicę. Choroba zaczęła się rozprzestrzeniać, co groziło epidemią. Ratunkiem dla chorych była szczepionka, która niestety nie znajdowała się w Nome. By ją uzyskać trzeba było pokonać niemal 1600 km do Seattle. Transport szczepionki pociągiem nie mógł dotrzeć bezpośrednio do chorych, wysłano go więc do miejscowości Nenana, która nadal znajdowała się o ok. 1000 km od chorych dzieci. Jedyny samolot, który mógł przetransportować szczepionkę nie mógł odpalić ze względu na ogromny mróz. Wtedy też powzięto decyzję, iż po leki zostaną wysłane psie zaprzęgi. Właścicielem zaprzęgu, w którym psem liderem był Balto okazał się Bluf Gunnar Kassen. Wraz z innymi zaprzęgami odebrali oni szczepionki z Nenana, jednak droga powrotna okazała się dużo trudniejsza. Ekipa ratunkowa walczyła z 40 stopniowym mrozem oraz wiatrem o prędkości niemal 100 km/h. Na domiar złego Gunnar stracił wzrok ze względu na ślepotę śnieżną. Husky Balto dowiódł wtedy, że jest nadzwyczajnym psem.
Balto stanowił krzyżówkę psa rasy Sibrian Hysky oraz wilka. Właśnie ta domieszka dzikiej krwi okazała się zbawienna. Dzięki niej Balto był silny, bardzo wytrzymały i posiadał wrodzony instynkt przetrwania. Odnalazł on drogę powrotną przed wszystkimi innymi zaprzęgami, ratując w ten sposób życie dzieci. Wszyscy chcieli dziękować Kassenowi, jednak on wskazał Balto jako tego, który uratował całą sytuację. Całą wyprawę obliczono na 13 dni, jednak zaprzęgom zajęła ona 6.
Cala ta historia wzbudziła wielkie zainteresowanie mediów, a w roku 1925 na cześć Balto w nowojorskim Central Parku odsłonięto pomnik autorstwa Fredericka Rotha. Na pomniku można przeczytać: „Dedykowane nieposkromionemu duchowi psich zaprzęgów niosącemu Szczepionkę i pomoc z Nenana przez 600 mil zdradzieckich wód, arktycznych zamieci do nawiedzonego Nome w zimie 1925 roku – Wytrwałości, Wierności, Inteligencji”. Po śmierci psa jego ciało zostało zakonserwowane i można je zobaczyć w Cleveland Museum of Natural History. Na podstawie wydarzeń, które miały miejsce w Nome nakręcono film animowany – Balto. Również do dzisiaj na cześć psiaka organizowane są od roku 1973 Iditarod Trail Sled Dog Race, czyli jedne z najniebezpieczniejszych i najtrudniejszych amerykańskich wyścigów psów zaprzęgowych.
Taki wyczyn tojest cos