Siberian Husky jako rasa pierwotna
Ludzie, decydując się na zakup psa, często nie są świadomi ogromu odpowiedzialności, który wiąże się z jego posiadaniem. Niedoświadczeni zwolennicy czworonogów zwykle podejmują tego typu decyzje niejako z biegu, pod wpływem impulsu, chwili, a więc – bez odpowiedniego przygotowania. Należy zaznaczyć, że początkującym hodowcom, najwięcej problemów sprawia właśnie rasa Siberian Husky. Spróbujmy więc nieco przybliżyć dość nietypowe potrzeby tych psów.
Pierwszą rzeczą, która bez wątpienia wymaga omówienia, jest pierwotność tej rasy i bezpośrednio się z nią wiążące, specyficzne zachowania psa. O czym konkretnie tu mówimy? Jeżeli mamy do czynienia z rasą pierwotną, oznacza to, że reprezentant danej rasy zdecydowanie łatwiej i częściej będzie skłonny poddawać się działaniu wszelkich instynktów. Dlatego też psy rasy Siberian Husky bardzo chętnie polują (zwłaszcza na ptaki i koty), kopią dziury lub demolują ogródki.
Początkującym posiadaczom tych psów może się wydawać, że zachowania to z czasem dużo łatwiej będzie kontrolować. Nic bardziej mylnego. Husky, w przeciwieństwie do innych psów, dużo trudniej wyzbywają się swoich instynktów. Wprawdzie uchodzą za zwierzęta towarzyskie i łagodne (zwłaszcza względem dzieci), niemniej jednak pod względem pierwotnych zachowań, rasa ta wciąż zaliczana jest do najbardziej nieposkromionych, a przez to trudnych do wychowania zwierząt domowych. Problem ten dotyczy przede wszystkim samców Siberian Husky, suczki z reguły są nieco bardziej łagodne.
Kolejnym, dość typowym dla tej rasy zachowaniem, jest specyficzny sposób odżywiania. Pies rasy Siberian Husky nie potrzebuje regularnych posiłków. Większość właścicieli zgodnie podkreśla, że ich psy dość często potrafią odmawiać jedzenia, nawet przez okres dwóch dni. Jeżeli więc zauważymy, że i nasz Husky przez dłuższy czas nie sprawia wrażenia głodnego, w żadnym wypadku nie powinniśmy się tym przejmować, ponieważ jest to zachowanie absolutnie normalne.
Hejka,
dzieje się coś tutaj?
A.