Dogoterapia z Husky

psy-huskySyberian Husky to rasa idealnie nadająca się do dogoterapii. Charakter może mają niełatwy, jednakże doskonale spisują się w pracy z dziećmi. Odpowiednie jednak podejście do szczeniaka może wyeliminować wady charakteru i sprawić, że pies stanie się nie tyle dobrze ułożony, ale również pomocny. Oczywiście zdarzają się osobniki mniej zainteresowane współpracą z ludźmi, dlatego psy powinny być selekcjonowane i szkolone do dogoterapii.

 Czym właściwie jest dogoterapia?

Jest to nic innego, jak terapia z udziałem psów specjalnie do tego przygotowanych. Podstawą jej skuteczności jest odpowiedni wybór rasy i konkretnego zwierzaka, nadającego się na pracę z dziećmi i dorosłymi. Jest to również rodzaj rehabilitacji. Pamiętajmy aby nie była to jedyna forma „leczenia”. Dogoterapia jest jedynie formą uzupełnienia rehabilitacji i stanowi jedną z wielu form terapii.

husky-terapia

 Dlaczego ten rodzaj terapii jest tak skuteczny? Otóż zwierzęta są spontaniczne i przy spotkaniu z nimi wyzwalają u człowieka naturalne instynkty. Ta naturalność z kolei powoduje, iż zostają przełamane bariery związane ze światem nas otaczającym. W przypadku osób agresywnych działa uspokajająco i kojąco. Z kolei u osób z depresją pozwala wyzwolić pozytywne emocje takie jak np. śmiech związany z zabawą z psem, czy pozwala zlikwidować lęk. Poprzez głaskanie sierści stymulowane są nerwy dłoni co działa rozluźniające dla osób cierpiących np. na przykurcz mięśni.

 Obcowanie chorych z psami mogą przyjmować różną formę. Spotkania mogą być doraźne np. Raz na jakiś czas, lub stanowiące cały cykl. Dogoterapia pomaga między innymi przełamać lęk chorych przed zwierzętami i „łapać kontakt” z nimi poprzez głaskanie, przytulanie i obcowanie. Pomaga również w poznawaniu budowy pieska, a także doskonale wpływa na stymulację zmysłów takich jak słuch, wzrok i dotyk. Wpływa pozytywnie na koncentrację uwagi, kształtowanie i rozwój okazywania emocji i uczuć związanych z kontaktem z psem. Ma też walory wychowawcze. Pozwala dziecku poznać jak opiekować się psem i poznać podstawowe zasady bezpiecznego postępowania z nim. Uczy również malucha jak dbać o zwierzaka, karmić go i prowadzić na smyczy.

Przykłady pozytywnego oddziaływania dogoterapii można mnożyć bez końca. Po zakończeniu terapii zaobserwowano u chorych ożywienie gestykulacji i reakcji głosowych, wzrost zasobów słownictwa związanych z psem (np. nazwy części ciała psa, nazwy czynności wykonywanych przy opiece nad zwierzęciem czy nazw przedmiotów do pielęgnacji).

Tak jak wcześniej wspomniałam, nie każdy Husky nada się do dogoterapii. Chcąc wybrać idealnego można wybrać się do specjalnej hodowli zajmującej się przygotowaniem pieska już od małego do pomocy chorym.

mały-husky

Wspomaganie rehabilitacji dogoterapią stosowane jest w Polsce od 1987 roku. Mało kto wie, że 15 czerwca obchodzony Ogólnopolski Dzień Dogoterapii. Wciąż jeszcze nie mamy odpowiednich regulacji prawnych odnośnie sprecyzowanych zasad jakie muszą spełniać terapeuci. Nie ma tez jasnych wymagań odnośnie piesków pełniących funkcję psów terapeutycznych. Najczęściej dogoterapią zajmują się miłośnicy zwierząt lub osoby, które posiadają wykształcenie pedagogiczne. Z roku na rok powstaje coraz więcej fundacji zajmujące się pomocą przy zastosowaniu dogoterapii.

Dodaj komentarz

Możesz użyć HTML:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>