Idealny Husky cz .1
Wzorzec psa husky, czyli idealnego psa jest trudny do znalezienia. Takich psów tej rasy jest niewiele. Pamiętajmy, jednak, że jeżeli nasz pupil odbiega czy to mocno czy tylko nieco od klasycznego wzorca, to nie należy się tym przejmować. Każdy pies jest wyjątkowy, posiadając swój indywidualny charakter, którego nie da się zastąpić. W naszym opracowaniu przyjęliśmy kilka czynników: proporcje psa, głowę, część szyjną, poprzez linię górną oraz tułów, kończyny, umaszczenie, sposób poruszania się czworonoga, jego temperament, ale także wrażenie ogólne oraz podsumowanie.
Zacznijmy od proporcji psa husky. Jeżeli chodzi o wysokość w kłębie to ideał powinien posiadać od 53,34 cm do 59,96 cm w przypadku psów oraz od 50,80 cm do 55,88 cm w przypadków suk. Masa ciał powinna przedstawiać się następująco: osobniki męskie 20,4 – 27,2 kg, osobniki żeńskie 15,9 – 22,7 kg. Powyższe dane są danymi granicznymi. Waga powinna być proporcjonalna do wysokości w kłębie. Nie należy mierzyć długości ciała od stawu ramiennego do guza kulszowego, ponieważ przewyższy to wysokość w kłębie. Wadami dyskwalifikującymi osobnika jest przewyższenie danych granicznych. Psy posiadające większa masę lub nadmiernie grube kości powinny być ukarane, nie dyskwalifikowane.
Kolejnym etapem jest głowa. Oczy powinny być migdałowe, średnio rozstawione, lekko ukośne. Kolor oczy powinien być brązowy lub niebieskie, dopuszczone jest jednak by jedno oko było jednego koloru, drugie drugiego. Uszy powinny być średniej wielkości, o kształcie trójkąta, stojące blisko siebie oraz winny być wysoko osadzone. Kolejnym wymogiem dotyczącym uszu jest to by były grube, gęsto owłosione, w tylnej części lekko wysklepione, a ich czubki powinny być wyprostowane. Czaszka ma być średniej wielkości, proporcjonalna do tułowia o zaokrąglonym wierzchu, zwężająca się od najszerszego miejsca w stronę oczu. Stop dobrze zaznaczony, grzbiet nosa od stopu do początku nosa (jego czubka) prosty. Kufa winna być średniej długości, czyli odległość od czubka nosa do stopu równa odległości od stopu do potylicy. Powinna być również średnio szeroka zwężająca się stopniowo ku nosowi, jednak nie może kończyć się szpiczasto lub szeroko. Nos u psów czarnych, płowych i szarych ma być czarny, u psów miedzianych – wątrobiany, u czysto białych – cielisty. Dopuszczalny jest nos „śniegowy” z różowymi pręgami. Fafle mają być dobrze pigmentowane oraz ciasno przylegające. Zgryz natomiast nożycowy. Teraz opiszemy wady dotyczące głowy.
Oczy nie mogą być ustawione zbyt ukośnie czy zbyt blisko siebie. Uszy nie mogą być za duże w stosunku do głowy, ale także zbyt szeroko rozstawione oraz całkowicie prosto stojące. Głowa nie może być za ciężka, bez wdzięku, ani też zbyt delikatnie wyrzeźbiona. Stop nie może być niedostatecznie zaznaczony. Kufa nie może być za delikatna oraz za gruba, ani za długa, ani za krótka. Jeżeli chodzi o zgryz to każde odchylenie od zgryzu nożycowego będzie uważane również za wadę.
Niebawem przedstawimy kolejne cechy naszych wyjątkowych pupili. Zapraszamy.