Sylwester z psem

fajerwerkiJeżeli mielibyśmy wybrać najgorszy dzień w roku dla naszego czworonoga to bez wątpienia byłby to Sylwester. W nocy z 31 grudnia na 1 stycznia zaczyna się wielka gehenna dla każdego psiaka, dlatego też dobrze jest odpowiednio się przygotować na to wydarzenie tak by jak najbardziej złagodzić niedogodności nadchodzących hałasów.

huskyHuk fajerwerków, wystrzały, hałasy są dla psa niezrozumiałe, dlatego też ich większa część w tym niespokojnym dniu się przeraźliwie boi. Gdy zwierzak usłyszy wybuchy i wystrzały może wpaść w panikę lub co gorsza stać się agresywny. Należy pamiętać, że każdy pies może reagować nieco inaczej. Gdy pies wpadnie w panikę nie wiadomo do końca jak może reagować na otaczający go świat. Najczęściej po prostu się kuli w jakimś koncie próbując uciec przed hałasem. Zdarza się jednak, że psiaki na dźwięk sztucznych ognia reagują całkowicie inaczej. Prócz kulenia się ze strachu mogą drżeć na całym ciele albo np. nadmiernie się ślinić. Niektóre psy będą wyły, inne szczekały lub skomlały. Jest to naturalna reakcja na tego typu zdarzenia, którego czworonogi nie rozumieją. Inną reakcją może być niekontrolowane oddawanie moczu na podłogę. Należy pamiętać, iż nie można reagować nerwowo na tego typu zachowania zwierzaka, ponieważ wcale to nie poprawi sytuacji, a może dodatkowo jeszcze zaszkodzić.

nowy-rokJakie w takim razie są najważniejsze zasady jakie należy zachować by przygotować psa na nadchodzący Sylwester? Po pierwsze dobrze by było oswajać czworonoga z hałasem już od wczesnego szczeniaka takie działanie może pozwolić na ostrzeżenie psiaka przed niepotrzebnym stresem. Po drugie należy pamiętać by przy obroży psa znalazł się adres oraz dane kontaktowe do właściciela tak aby w razie ucieczki psa znalazca mógł łatwo go zwrócić. Po trzecie na kilka dni przed imprezą sylwestrową należy podawać psu tabletki uspokajające, które wcześniej zalecił weterynarz. Należy jednak pamiętać, iż nawet podawanie tabletek ziołowych należy skonsultować ze specjalistą. Po czwarte dobrze by było znaleźć psu bezpieczny oraz cichy kąt tak aby mógł w trakcie imprezy się w nim zaszyć dodatkowy kod również będzie pomocny. Dodatkowo należy pamiętać aby w noc sylwestrową nie zabierać psa ze sobą na spacer w trakcie gdy puszczane są fajerwerki. Na koniec również ważna rada – gdy pies stresuję się wybuchami na zewnątrz nie warto go przytulać, najlepiej nie zwracać na to uwagi – gdy pies zobaczy że jesteśmy spokojni całkiem możliwe że sam również się uspokoi.

Dodaj komentarz

Możesz użyć HTML:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>