Problemy związane z kupnem Husky
Decydując się na zakup psa, musimy przede wszystkim pamiętać, aby była to decyzja podjęta na spokojnie, bez zbytecznego pośpiechu i, co najważniejsze – gruntownie przemyślana. W innym artykule pisaliśmy o licznych problemach związanych z posiadaniem psa rasy Siberian Husky. Jeżeli opisane tam niedogodności i specyficzne potrzeby tych psów nie odstraszyły nas od chęci ich posiadania, powinniśmy zastanowić się nad konkretnym sposobem zakupu zwierzaka.
Pierwszą i najbardziej sprawdzoną metodą jest udanie się do zarejestrowanego hodowcy (listę wszystkich polskich hodowli z łatwością można znaleźć w internecie). W ten sposób kupimy psa z absolutnie pewnego i sprawdzonego źródła. Dodatkowo, nasz Husky będzie miał wystawiony indywidualny rodowód, który na pewno przyda się jeżeli chcielibyśmy aby w późniejszym czasie nasz pies stał się reproduktorem. Niestety, w wypadku zarejestrowanych hodowli, ceny zwierzaków są najwyższe, jednak z całą pewnością warto zapłacić, aby uniknąć późniejszych problemów bądź oszustów.
Skoro już o oszustach mowa – w internecie niemal codziennie pojawiają się nowe oferty sprzedaży szczeniaków Siberian Husky. Problem polega jednak na tym, że w wypadku niezarejestrowanych hodowli bardzo łatwo można dać się oszukać. Nie możemy mieć bowiem żadnej pewności, że to, co wyrośnie z naszego zwierzaka rzeczywiście będzie psem rasy Siberian Husky. Odróżnienie mieszańca od psa rasy czystej, w początkowej fazie jego rozwoju, jest bowiem bardzo trudne, wymaga doświadczenia i specjalistycznej wiedzy weterynaryjnej. Jeżeli więc decydujemy się na kupno psa w ten sposób, powinniśmy najpierw skonsultować się ze znajomym weterynarzem, bądź nawet (o ile to możliwe) udać się na obejrzenie psa wraz z nim.
Trzecią możliwością jest oczywiście adoptowanie psa ze schroniska. W tym wypadku dużo łatwiej jest stwierdzić, czy dany pies to rzeczywiście Siberian Husky. Należy jednak zaznaczyć, że w takim przypadku dużo trudniej jest jednoznacznie i precyzyjnie określić stan zdrowotny i behawioralny psa, ponieważ nie wiemy nic o jego przeszłości i nie wiemy w jaki sposób dany pies był wychowywany.