Przeznaczenie rasy Siberian Husky
Zapewne wszyscy właściciele psów rasy Siberian Husky doskonale zdają sobie sprawę z tego, do czego najczęściej są one wykorzystywane. Zdecydowana większość psów tej rasy zamieszkuje tereny, które przez większą część roku pokryte są śniegiem. Wynika to głównie z faktu, że psy rasy Husky znakomicie sprawdzają się jako zwierzęta zaprzęgowe, bądź pociągowe.
Głównym czynnikiem warunkującym taki stan rzeczy jest dość specyficzna budowała ciała tych psów. Bardzo umięśniony grzbiet, rozbudowana klatka piersiowa oraz grube i mocne kończyny sprawiają, że zwierzęta te są bardzo wytrzymałe. Gruba sierść i stosunkowo duże łapy sprawiają, że Husky są odporne nawet na najgorsze warunki atmosferyczne. Można posunąć się nieco dalej – z całą stanowczością należy stwierdzić, że typowy przedstawiciel rasy Siberian Husky po prostu uwielbia przebywać w niskich, a nawet bardzo niskich temperaturach.
W ciepłym klimacie zwierzęta te zwyczajnie się męczą. Ich właściciele, zwłaszcza w okresie letnim, nierzadko muszą dodatkowo zadbać o ochłodę dla swoich pupili. Psy nie są bowiem przystosowane do upałów, przez co ich organizmy mogą nie poradzić sobie z ekstremalnie wysokimi temperaturami. Dodatkową sprawą jest tu nieprzyjemny zapach i gubienie sierści, które zwykle towarzyszą takim sytuacjom.
Porównując Siberian Husky z innymi psami, należy zwrócić uwagę na rzecz podstawową – Husky, jak żadne inne psy, potrzebują ruchu. Potrzeba nieustannego biegania i zabawy jest u nich nieporównywalnie większa, niż u innych czworonogów. W żadnym wypadku nie należy pozbawiać psa ruchu, ponieważ może to się skończyć trwałym uszkodzeniem stawów, które w konsekwencji doprowadzi do kalectwa naszego zwierzaka.
Jeżeli więc decydujemy się na posiadanie psa rasy Siberian Husky, powinniśmy się najpierw zastanowić, czy jako właściciele jesteśmy w stanie sprostać tym wszystkim wymaganiom. Jeżeli jesteśmy domatorami, a w dodatku mieszkamy w bloku, z pewnością nie nadajemy się opieki nad psami tej rasy.