Kultura na spacerze
Właściciele psów, w tym rasy Husky, wychodząc na spacery, często spotykają się z innymi właścicielami czworonogów. Spacery zazwyczaj mają miejsce o stałych godzinach, w sprawdzonych i przyjaznych zwierzętom miejscach typu parki czy zieleńce. To także okazja do zawarcia znajomości lub podtrzymania tych już zawartych. Rozmowy, wspólne zabawy zwierząt to część kultury psich spacerów. Zapewne nie wiele osób właśnie tak określiłoby relacje właścicieli psów spacerujących po parku czy przed blokiem.
Z obserwacji wynika, iż właściciele psów są bardziej otwarci i kontaktowi niż osoby nieposiadające zwierzęcia w domu. Dlaczego? Może właśnie dlatego, że podczas kilkunastu minutowych spacerów chce się z kim porozmawiać, albo ktoś zagaduje. A przecież Husky są niezwykle towarzyskie, uwielbiają zabawę, ruch, towarzystwo innych psów. Dlatego warto uczęszczać do miejsc, gdzie przebywają inne psy. Takie uspołecznianie husky’iego może dać zaskakująco pozytywne rezultaty.
Kultura psich spacerów to nie tylko pogawędki podczas chodzenia. To także zwracanie uwagi na inne zwierzęta i reagowanie w obronie lub przywoływanie do porządku psa współtowarzysza. To trochę tak, jakby każdy właściciel psa czuł się odpowiedzialny za każdego spacerującego, znanego mu czworonoga. Psy, które chętnie się ze sobą bawią, czasem mogą także się zezłościć na siebie i naszczekać lub nawet pogryźć. Zaprzyjaźnieni właściciele nie robią z tego dużego problemu. Oczywiście, psy są rozdzielane, ale złości między ludźmi nie ma, o ile oczywiście żaden z nich nie sprowokował niewłaściwego zachowania zwierzęcia.
Kultura spacerowa to także sprzątanie po swoim pupilu. W wielu parkach czy miejscach chętnie uczęszczanych przez psiarzy i ich pupili, można odnaleźć stojaki z woreczkami na psie odchody oraz specjalne kosze na nie. Warto z nich korzystać, by nie szpecić zieleni czy zanieczyszczać chodników. Dbanie o porządek jest wielce pożądanym zachowaniem wśród wszystkich właścicieli psów, w tym oczywiście rasy husky. Warto także uczyć swojego pupila, zwłaszcza gdy jest on dużym psem, jak Husky, delikatności i cierpliwości w stosunku do innych zwierząt. Niektóre osobniki taką wrażliwość posiadają, jednak wiele z psów należy jej uczyć. To także bardzo ważny element przyjaznego współżycia w psim towarzystwie. Dobre wychowanie psa zjedna mu sympatię innych psów, a także ich właścicieli.
Wielką wartością takich „psich grup” jest uzyskanie wielu porad dotyczących właściwej pielęgnacji i wychowywania psa. Wymiana dobrych praktyk, doświadczeń i wiedzy właścicieli psów, zwłaszcza rasy husky, pomaga w rozwiązywaniu problemów zdrowotnych czy też wychowawczych dotyczących czworonogich przyjaciół, a także rozwianiem wątpliwości odnośnie na przykład prawidłowego żywienia zwierzęcia. Rozmowa z innym właścicielem psa pomaga także uniknąć błędów wychowawczych lub uczula na specyficzne sytuacje, które mogą mieć miejsce czy to w domu czy na spacerze, o których nikt nie pomyślałby. Wiedza taka pomoże zapanować nad sytuacją oraz pozytywnie ją rozwiązać.