Wady Rasy Husky cz. 1

psotnikMimo, że husky to wspaniałe, piękne i niezmiernie inteligentne zwierzęta, jak każdy pies posiadają wady. Dla jednych będą one większe, dla innych nieco mniejsze, jednak niezaprzeczalnym jest to, że husky nie są psami idealnymi. Z drugiej jednak strony, właśnie te wady dla wielu miłośników tej rasy są zaletami.
Pierwszą i najważniejszą wadą praktycznie każdego huskiego jest jego niezwykła umiejętność i chęć ucieczek. Jeżeli twój husky notorycznie ucieka, to nie jest oznaka, że ciebie nie kocha i jest mu źle, w dużej większości przypadków chodzi tylko i wyłącznie o chęć przeżycia przygody przez naszego pupila. Husky to nie pies, który ze spokojem będzie szedł przy nodze, dlatego jeżeli będzie miał wybór między swoim panem a wolnością, może wybrać wolność. Trzeba szczególnie uważać na dużych, otwartych przestrzeniach, bo husky potrafi uciekinieruciec nawet na kilkanaście kilometrów. Inną cechą (wadą) jest powiązana z tą pierwszą umiejętność wydostawania się z zamkniętych pomieszczeń. Gdy husky pozna już dokładnie otoczenie, np. ogród czy działkę to zacznie po pewnym czasie kombinować jak się z niego wydostać na drugą stronę. Najczęściej polega to na dokonaniu podkopu pod ogrodzeniem, przeskoczenie ogrodzenia (nawet do 2 metrów), czy wręcz chodzenie po siatce ogrodzenia. Inną wadą jest niefrasobliwość psa podczas spacerów na smyczy. Jego naturalny instynkt każe mu ciągnąć i napierać na smycz, co może skutkować niemal wyrwaniem ręki ze stawów, dlatego dzieci nie powinny wyprowadzać na spacer dorosłych już osobników. Kolejną wadą jest wrodzone nieposłuszeństwo. Husky posiadają bardzo dobry słuch, jednak bardzo często nawoływanie, nawet uporczywe, nie przynosi żadnego efektu. Husky po prostu udaje, że nie słyszy, wykorzystując ten czas na bieganie po okolicy. Niezależność tej rasy psów również często jest wymieniana jako wada. Husky są trudne do ułożenia właśnie ze pieszczochwzględu na swój charakter oraz poczucie wolności.
Husky to nie psy dla osób lubiących spokój i znikomy ruch na świeżym powietrzu. Husky to psy bardzo energiczne i potrzebujące bardzo dużo ruchu, a to wiąże się z codziennymi spacerami, ale nie takimi na 15 minut, a dłuższymi, więc wymagającymi sporo nakładu czasowego. Jeżeli psy nie mogą rozładować swojej energii podczas długi spacerów, wykorzystują ją do czegoś całkowicie innego, mianowicie do demolowania. Husky uwielbiają zabawy podczas nieobecności swoich właścicieli niszcząc meble, łóżka, itd. Poza tym potrafią wyskoczyć z łódki do wody, wyskoczyć przez balkon, czy z molo i pomostu. Inną wadą jest odwaga. Niby jest to zaleta, jednak ta odwaga często graniczy z głupotą. Husky spuszczone ze smyczy nie zwracają uwagi czy są na chodniku czy na ulicy. W szczególności ulicy pełnej pędzących samochodów. Niestety dość duży odsetek zgonów husky w mieście jest związanych z potrąceniem przez pędzący samochód.

Dodaj komentarz

Możesz użyć HTML:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>