Sterylizacja/kastracja Huskiego
Sterylizacja suki, czy też kastracja psa to zabiegi, po których nasze pupilki staną się nieodwracalnie bezpłodne. U suk polega ona na usunięcie jajników, jajowodów oraz macicy. U psów natomiast na wycięciu jąder oraz najądrza. Samice po zabiegu nie będą już miały potomstwa, rui czy cieczki, samce natomiast nie będą już odczuwały więcej popędu płciowego.
Kiedy należy dokonać takiego zabiegu na naszym huskim? Ostatnie badania ukazały, iż suki należy sterylizować tuż przed pierwszą cieczką albo jeden miesiąc po niej. Takie działanie pozwoli w 100% ochronić czworonoga przed zachorowaniem na nowotwór gruczołu mlekowego. Wczesna sterylizacja również nie odbije się na zdrowiu psychicznym oraz rozwoju fizycznym huskiego. Jednak należy pamiętać o jednej najważniejszej sprawie – nie wolno dokonywać zabiegu sterylizacji w trakcie trwania cieczki. Jeżeli chodzi o ciążę, to sterylizacja nie jest zabroniona. Pamiętać należy jednak, iż niesie za sobą pewne ryzyko, które może być zmniejszone lub zniwelowane przez doświadczenie weterynarza, wiek suki czy stan jej zdrowia. Po porodzie zabieg ten będzie mógł być wykonany po ustaniu laktacji. Kastracja samca jest zabiegiem, którego można dokonać zawsze, jednak najbardziej optymalny wiek na ten zabieg przypada między 7, a 12 miesiącem życia. Sterylizacja czy też kastracja ma swoje wady i zalety. Po pierwsze sterylizacja chroni sukę przed zachorowaniem na nowotwór narządów wyciętych. Po drugie zapobiega tak zwanym ciążom urojonym, które może nie są uciążliwe dla nas jako właścicieli, ale są szkodliwe dla samej suczki. Po trzecie zabieg tego typu dają stabilizację psychiczną. Polega ona na tym, iż suki podczas cieczki są rozkojarzone i nerwowe, często apatyczne i znudzone. Jeżeli chodzi o samców, stają się one mniej pobudliwe, nie wdają się w bójki o sukę z innymi osobnikami oraz ich skłonności do włóczęgostwa stają się praktycznie zerowe. Samce po kastracji stają się bardziej stabilne i oddane człowiekowi, są bardziej skłonne do współpracy, lepiej koncentrują się na swoich zadaniach. Pamiętajmy jednak, iż pewne zachowania psa stają się nawykiem, dlatego późna kastracja może nie wpłynąć na chęci pieska do spacerowania bez naszej wiedzy i znikania z domu na kilka dni. Jednak najważniejszy pozytyw tych zabiegów to zapobieżenie przypadkowym ciążom.
Wadami opisywanych zabiegów to ich nieodwracalność, dlatego należy się bardzo dobrze zastanowić przed ich wykonaniem. Istnieje również pewne ryzyko związane z podaniem narkozy naszemu pupilowi. Ryzyko, iż zwierzaka się nie wybudzi jest jednak minimalne, a dodatkowo może ono być jeszcze bardziej zmniejszone, poprzez odpowiednie badania psa przed operacją oraz zwrócenie się do doświadczonego weterynarza. Niestety zwierzęta po sterylizacji, w tym także husky, posiadają dużo większą skłonność do tycia, dlatego należy zmniejszyć im porcje jedzenia, oraz przyzwyczaić do większego wysiłku podczas spacerów. W przypadku suczek, w przepadki niespełna 2% przepadków zdarza się nietrzymanie moczu. Nie jest to dolegliwość szkodząca zdrowiu psa, jednak może być nieco niekomfortowa, w szczególności dla właściciela.
Jak widać sterylizacja czy też kastracja ma o wiele więcej zalet niż wad. Pamiętajmy jednak, iż zabiegi te są nieodwracalne, więc należy się dwa razy zastanowić przed powzięciem decyzji o ich wykonaniu.