Pielęgnacja Husky
Husky to piękne psy o grubej, gęstej sierści, dlatego pielęgnacja ich nie jest taka prosta. Na szczęście nie jest także wyczynem olimpijskim, zatem odpowiednie przygotowanie i wykonywanie jej czynności nie powinno odstraszać.
Sierść Husky przystosowana jest do niekorzystnych warunków pogodowych – deszcz, silny mróz, śnieg. Stąd jej okazała grubość i gęstość. Dlatego tak ważne jest czesanie psa. Gdy Husky jest domowym przyjacielem, który nie uczestniczy w wystawach, warto czesać go raz w tygodniu. Wzmożone czesanie powinno być w okresie zmieniania sierści psa, tj. wiosna i jesień. Wówczas czesać należy częściej. Gruby, niewyczesany włos psiaka może powodować bolesne odparzenia, ponieważ będzie działać jak materac, który z każdą dodatkową warstwą robi się coraz grubszy, cieplejszy i nieprzepuszczający wilgoci i powietrza.
Jeśli jednak w domu jest champion wystawowy, to jego pielęgnacja jest o wiele bardziej złożona i czasochłonna. Przed każdą wystawą pies powinien być starannie wykąpany i wysuszony suszarką lub szczotkowaniem. Dla lepszej i zdrowszej prezentacji należy wyczesać martwy włos, by pies się „nie sypał”. W sprzedaży są także szampony intensyfikujące kolor sierści psa, zatem można wykąpać psiaka w takim szamponie, by jego zdecydowany kolor jeszcze bardziej zachwycał. I tak, w zależności od koloru sierści, na rynku dostępne są szampony dla ciemnego włosia oraz dla jasnego, szary, bursztynowy. Szampony dla jasnej maści usuwają wszelkie zażółcenia i przebarwienia, wydobywając piękny jasny odcień włosa. Aby nie myć psa za często, dostępne są także suche szampony, które zwiększą objętość sierści i usuną zabrudzenia.
Psy mieszkające na wsi często mają przy łapach coś, co przypomina dredy. Jest to wynik bardzo gęsto owłosionych łap, na których włos się mechaci, dredzieje. Takie włosy należy obcinać, zachowując owalny kształt. Należy jednak pamiętać, że Husky będą się ślizgać na powierzaniach gładkich – panele, płytki PCV – ponieważ nie są przystosowane do tego typu nawierzchni. Zarośnięte łapy lepiej trzymają się podłoża, co sprawia, że pies się nie ślizga. Aby przyspieszyć proces odrostu czy odbudowy włosia, można podać psom preparaty witaminowe mające na celu właśnie przyspieszenie odrostu i odbudowę włosa. Jednak same preparaty witaminowe nigdy nie zastąpią prawidłowej diety psa, a tylko tak można wpłynąć na kondycję całego psiego organizmu.
Kąpiel Huskiego to wyzwanie. Zwłaszcza, gdy nie jest on szczeniakiem. Aby pies się nie bał wanny i łazienki, należy go stopniowo przyzwyczajać do tego. Konieczna jest antypoślizgowa mata na dnie wanny. Na początku można zachęcać Husky do wejścia do suchej wanny za pomocą zabawek i smakołyków. Nie powinno się także trzymać go tam na siłę. Dopiero później, po kilku takich zabawach, można nalać wody. Wskazane jest wsadzanie i wyjmowanie psa z wanny ze względów bezpieczeństwa. Niekontrolowane wyskoki mogą się źle skończyć zarówno dla psa, jak i człowieka, nie wspominając o łazience.