Jak przygotować dom na Husky’ego?

adopcja-huskyPodjęcie decyzji o adopcji psa lub jego kupnie, czy generalnie o przygarnięciu zwierzaka do domu, wiąże się z wielkimi zmianami w życiu wszystkich domowników. Zwłaszcza, gdy decyzja dotyczy psa rasy husky. Dom czy też mieszkanie powinno przejść gruntowne przygotowania na przybycie nowego domownika. Trzeba tak zorganizować wspólną przestrzeń, aby była ona wygodna i odpowiednia zarówno dla ludzi jak i zwierzęcia. Oczywiście wiele czynników ma wpływ na to, w jaki sposób zorganizuje się tą przestrzeń. Należą do nich między innymi fakt czy husky-rasaprzygarnięty zostanie dorosły pies czy szczenię, czy będzie to pies hodowlany czy ze schroniska, co umie, a czego jeszcze nie.
Jeśli do domu ma zostać przyprowadzony szczeniak, to należy mieć na uwadze, że ten wiek rządzi się swoimi prawami. Małe pieski są bardzo ciekawskie, z resztą te starsze też, ale szczeniaki są w eksportacji nowych miejsc mistrzami. Dlatego należy upewnić się, że otoczenie będzie dla niego bezpieczne, czyli że nie połknie na przykład agrafki, spinki, kloca lego czy innego małego przedmiotu, którym mógłby się zakrztusić lub zatruć. Należy usunąć z zasięgu psiaka wszelkie kredki, sznurki, roślinki, kawałki papieru, kable czy zabawki dzieci. Należy także szczególnie przyjrzeć się pomieszczeniom pod kątem niestabilnych mebli czy elementów wystroju wnętrza. Brykający piesek może niechcący coś potrącić lub zrzucić i szkoda gotowa. A husky to nie są pieski kompaktowe, do kieszeni czy torebki. Ale oprócz wymiernych szkód jak wytłuczenie porcelanowej kolekcji figurek, może też dojść do nieszczęścia, gdy piesek zaplącze się na przykład w linki do zaciągania zasłon, żaluzji czy rolet. Piesek może okręcić się w nie i udusić, do czego na pewno nowy właściciel nie chciałby dopuścić. Zagrożeniem może także być wystający, leżący kabel podłączony do prądu. To może być świetny gryzak dla małego psiaka, jednak napięcie elektryczne nie koniecznie może przysporzyć mu pieszczot, o które mu chodzi. Nie wspominając już o szkodach w funkcjonowaniu urządzenia, do którego ów kabel należał. A jeśli nie przegryzienie, to grozi to zaplątaniem lub potknięciem się o niego, dlatego warto poukrywać tego typu linki, kable i inne podobne przedmioty.husky
Oczywiście, zwłaszcza na początku, należy bardzo kontrolować dostęp psiaka do schodów, okien czy balkonu. W późniejszym okresie piesek na pewno się przyzwyczai i pozna zasady korzystania z tego typu przestrzeni, na początku jednak warto mieć na niego oko. Należy także odpowiednio zabezpieczyć kosze na śmieci. Z doświadczenia wielu hodowców i miłośników husky wiadomo, że kosz na śmieci stanowi kuszące źródło uciechy dla psiaka – zarówno dorosłego jak i szczeniaka. Mnogość zapachów, resztki jedzenia i inne ciekawe rzeczy się w koszu znajdujące, są dla psa niezwykle ponętną i kuszącą zabawką. Dobrze jest więc dodatkowo zabezpieczać szafki i szuflady kuchenne, gdzie odpady są przetrzymywane.
Naturalnie, podobnie jak w przypadku dzieci, przed psami należy zabezpieczyć wszelkie substancje chemiczne używane w domu do sprzątania, prania czy innych czynności. Są to detergenty najczęściej żrące, trujące, które stanowią bezpośrednie zagrożenie dla czworonogów. Dlatego powinny być przechowywane w miejscach niedostępnych dla psiaków.

2 comments

Dodaj komentarz

Możesz użyć HTML:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>