Husky – żywienie
Czym karmić naszego pupila, w jaki sposób dobrać mu zbalansowaną, odpowiednia dietę? Co zrobić jak nasz husky ogłosi bunt i nie będzie chciał jeść podawanego przez nas jedzenia? Jakie jedzenie mu podawać – karmę suchą ze sklepu, gotować samemu czy może coś innego? Czy karmienie Husky jest rzeczywiście tak skomplikowane, jak niektórzy twierdzą?
Karmienie Husky wcale nie jest takie trudne jak się na wydaje, przez niektóre osoby siberiany nazywane są psami ekonomicznymi, a to z tego względu, że nie jedzą dużo. Mają dobry apetyt, chociaż czasem zdarza im się wznieść strajk głodowy by pokazać swemu właścicielowi swoją niezależność, a przede wszystkim swoją naturę. Co wtedy zrobić? Jednym ze sposobów jest podanie jedzenia o konkretnej porze naszemu pupilowi i daniu mu 20 minut na zjedzenie. Po 20 minutach, bez różnicy czy zjadł czy nie, zabieramy miskę i powtarzamy tą czynność po kilku godzinach lub kolejnego dnia, pamiętając by były to stosunkowo te same pory.
Jakie jedzenie podawać? Znajdziemy zwolenników i przeciwników karm przemysłowych, jedzenia domowego czy osób które praktykują tzw. system kombinowany. Pamiętajmy, że jednak każdy husky może mieć nieco inne podejście, nieco inny charakter i należałoby poeksperymentować, która sucha karma mu najbardziej pasuje, a której w ogóle nie ruszy. Ważne by nie kupować mu pospolitych karm dla psów, lepiej jest wydać nieco więcej pieniędzy na karmę lepiej zbilansowaną, niż narazić naszego psiaka na komplikacje żołądkowe. Jeżeli jedzenie jest już z odpowiednią ilością witamin i składników odżywczych to nie podawajmy dodatkowych specyfików, ponieważ nadmiar witamin może doprowadzić do hiperwitaminozy, która jest równie niebezpieczna co niedobór witamin. Nasz piec musi mieć stały dostęp do wody – jest to bardzo, ale to bardzo ważne, dlatego, że sucha karma jest dodatkowo solono przez producentów by wywołać pragnienie u psów, a rozwodniona karma zwiększa swoją objętość czterokrotnie – nie chcemy przecież by nasz przyjaciel dostał skrętu kiszek?
Własne jedzenie jest dosyć trudną drogą ponieważ, ciężko jest podać odpowiednią ilość witamin i innych składników odżywczych. W przypadku tego rodzaju diety wskazane jest podawanie dodatkowych witam, ale bez przesady. Konieczny będzie cynk, niedobór tego składnika jest typowy dla psów zaprzęgowych. Podstawą powinno być mięso drobiowe, wołowe, mogą być także podroby, ryby i jagnięcina. Mięso musi być gotowane, surowa może być tylko wołowina. Nie powinno się podawać surowej wieprzowiny, wędliny i kiełbas. Nie podajemy także surowego białka, pestek owoców, warzyw kiszonych, ziemniaków, fasoli, itd., ponieważ skrobia nie jest przyswajalna przez naszego pupila. Nigdy nie podawajmy czekolady i grzybów – one mogą tylko zaszkodzić.
System kombinowany polega na połączeniu dwóch wyżej wymienionych sposobów. Jednego dnia karmimy karmą suchą, drugiego dnia jedzeniem skomponowanym przez nas samych. Zaletą takiego sposobu jest to, że nasz pies będzie przyzwyczajony do każdego rodzaju jedzenia, jednak powinniśmy pamiętać żeby nie zaburzyć gospodarki mineralno-witaminowej psa. Dzienną dawkę suchego pokarmu powinniśmy podzielić na pół tego co jest napisane jako wskazane na opakowaniu i raczej powinniśmy zrezygnować z dodatkowych witamin – tak dobrana dieta zapewni naszemu druhowi odpowiednie ilości składników mineralnych.