Husky – kształtowanie charakteru cz. 1

2082663277_b2f9377858_zDecydując się na zakup lub adopcję szczeniaka huskiego dobrze jest wiedzieć czy było on czegokolwiek nauczony. Znajomość psychiki naszego nowego psiaka jest niezmiernie istotna dla przyszłych relacji między nim a nami. Husky otrzymuje w genach pewne zdolności i predyspozycje, jednak na jakiego wyrośnie psa, często zależy od hodowcy lub nas samych.
Pies, który sprawia problemy nie jest winien swoim zachowaniom, najczęściej przyczyną takiego a nie innego zachowania jest złe wychowanie i to, że niczego go nie nauczono. Pamiętajmy, że husky znajdują wiele satysfakcji w wykonywaniu naszych poleceń, a zwłaszcza jeżeli będą za to odpowiednio chwalone i nagradzane. Wato jest poświęcić trochę siły i czasu na systematyczną naukę, która w przyszłości na pewno odniesie bardzo 1562866470_5515ac1b20_zpozytywne skutki. Jednak przed jakąkolwiek nauką ważne jest by wiedzieć w jakich fazach rozwoju naszego psiaka w jaki sposób i czego do uczyć. Ich znajomość pomoże nam w zrozumieniu u wychowaniu naszego pupila.
Pierwszą fazą są dwa pierwsze tygodnie życia naszego szczeniaczka. Jest to okres, w którym młody obywatel psiej społeczności głównie śpi i ssie mleko matki. Jest to etap, w którym intensywnie rozwija się zmysł węchu, w szczególności że na początku psiak jest ślepy i głuchy. Główną jego aktywnością jest pełzanie po kojcu i szukanie dostępu do mleka matki. Naszym zadaniem w tym etapie jest dostarczenie matce i szczenięciu odpowiednich spokojnych warunków.
Kolejną fazą jest okres między trzecim a ósmym tygodniem życia psiaka. Jest to okres, w którym psu zaczynają się otwierać oczka oraz odklejają się uszy. Szczeniak zaczyna rozpoznawać najbliższe otoczenie. Jest to bardzo istotny okres w kształtowaniu się charakteru naszego przyszłego towarzysza życia. Właśnie w tym okresie bardzo ważnym jest by szczeniak miał jak największy kontakt z nami. Należy się z pieskiem bawić. Będzie on oswajał się z otoczeniem oraz różnej maści odgłosami. Zabawy pomiędzy szczeniakami również są niezmiernie istotne, ponieważ dzięki nim uczą się one komunikowania z innymi psami co w przyszłości może przełożyć się na zachowanie się psa podczas spacerów. Suka uczy swoje dziecko przestrzegania hierarchii w stadzie oraz samokontroli. W tym czasie psiak nabywa umiejętności kontrolowanego gryzienia, które w przyszłości przełoży się do zgodnego życia w grupie. Należy pamiętać, iż suka stosuje metody wychowawcze, które nam mogą się wydawać nieodpowiednie. Jednak należy pozwolić suce na ten sposób uczenia szczeni5680659_c054b9eb1a_zaków, ponieważ nie zrobi ona krzywdy malcom.
Jeżeli nasz husky jest wychowywany w tym etapie bez matki, może to mieć negatywny wpływ na niego w przyszłości. Głównie chodzi tutaj o relacje jego z innymi przedstawicielami tego samego gatunku. Mogą one uciekać na widok innych psów lub na odwrót – być bardzo agresywne. W tym etapie również bardzo ważny jest kontakt z nami. Szczeniak należy często brać na ręce i bawić się z nim. Takie zabawy są nieco stresujące dla malucha jednak szybko się nauczy, że nie dzieje się mu krzywda. Dzięki takiemu zachowaniu pies uodporni się na stres przed nieznanym i w przyszłości będzie bardzie rozważny.

Dodaj komentarz

Możesz użyć HTML:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>