Adopcja Husky – krok po kroku

adopcja-huskyAdopcja psa to ważna decyzja, której konsekwencje dotykają całej rodziny i to na wiele lat. Dlatego należy się bardzo dobrze zastanowić, przemyśleć wszystkie „za” i „przeciw”, przedyskutować, by podjęta decyzja była świadoma i nie wiązała się z przykrymi konsekwencjami i rozczarowaniem. Należy także pamiętać, że decydując się na przygarnięcie psa rasy Husky należy zapewnić mu odpowiednie warunki bytowe.
Psy zabierane ze schroniska mają za sobą zazwyczaj smutną historię i wiele nieprzyjemnych przeżyć, dlatego należy mieć na uwadze, że ich zachowanie może pokazywać traumę w psychice. Są to psy, którym los nie sprzyjał, które potrzebują opieki i pomocy człowieka, jego serca i cierpliwości. A jak pokazuje życie, odwdzięczają się po stokroć wiernością, lojalnością i dozgonną przyjaźnią.
Jak więc postępować przy adopcji psa rasy Husky? Po pierwsze należy bardzo dobrze rozważyć chęć adopcji. Jak wskazano powyżej, nie jest to prosta i łatwa decyzja. Husky to psy wymagające, nie dla każdego. Trzeba przeanalizować, czy posiada się odpowiednie warunki – nie tylko lokalowe, ale i czas na długie spacery, zdrowie na aktywne spędzanie czasu i cierpliwość na uczenie i adopcjazrozumienie. Zaleca się, aby na początku poczytać sobie o rasie i o wychowywaniu psów adoptowanych. Im bardziej potencjalny właściciel jest świadomy wszelkich konsekwencji z przygarnięcia psa do domu, tym lepiej i dla psa, i dla człowieka.
Ważna będzie także wizyta w schronisku. Tutaj będzie można zobaczyć psiaki, popytać się o ich predyspozycje, stan zdrowia, wiek i inne interesujące przyszłego właściciela cechy i informacje. To bardzo ważne, by zobaczyć psa, gdyż często zdarza się tzw. miłość od pierwszego wejrzenia, czyli zauroczenia danym psem. To bardzo pomaga w podjęciu decyzji. Do pomocy będzie oczywiście pracownik lub wolontariusz, który opowie o zwierzęciu. Podczas odwiedzin w schronisku można także poznać szczegóły dotyczące procedury adopcyjnej, zakres świadczeń zdrowotnych dla psa, które schronisko prowadzi, pomocy w wychowaniu lub przystosowaniu psa do nowych warunków. To także czas, kiedy pracownicy schroniska „badają” nowego, potencjalnego właściciela czworonoga. Nie można bowiem dopuścić do sytuacji, w której pies trafi do jeszcze gorszych środowisk niż przed pobytem w schronisku.
Kiedy zapadnie pozytywna decyzja o adopcji, niektóre schroniska podpisują z nowymi właścicielami umowy adopcyjne. W takiej umowie znajdują się m.in. zobowiązania obu stron co do dalszego postępowania oraz zakresu usług świadczonych przez schronisko, jak na przykład darmowa opieka weterynaryjna dla adoptowanego psa, pakiet szczepień, itp.husky
Kiedy dopełnione są wszelkie formalności, nowy właściciel może zabrać pupila do domu. Zdarzają się sytuacje, w których organizacje lub schroniska życzą sobie tzw. Wizytę kontrolną, która odbywa się w domu właściciela. Ma to na celu upewnienie się, że pies trafił w dobre ręce i że jego warunki bytowe są odpowiednie.
Choć może się wydawać, że procedura adopcyjna jest długa, zawiła czy skomplikowana, jednak należy pamiętać, że chodzi tu o szczęście i nowe życie dla psa i jego właściciela. Optymalny dobór zwierzęcia do potrzeb oraz możliwości człowieka gwarantuje udane relacje oraz wiele korzyści dla obu stron. Przede wszystkim to wielka odpowiedzialność, ale i wielka radość i miłość, dlatego warto adoptować – nie kupować.

Dodaj komentarz

Możesz użyć HTML:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>