Husky – wybór płci

HuskyPodejmując decyzję o tym, iż chcemy powiększyć rodzinę o szczeniaka, często zastanawiamy się jaką płeć wybrać dla naszego przyszłego pieska. Jest to niekiedy dość trudna decyzja bo wiąże się z zaletami, ale i wadami w zależności od wariantu. Poniżej postaramy się przedstawić państwu nasze obserwacje na ten temat. Na pierwszy ogień idzie pies. Psy zazwyczaj są większe, bardziej rosłe, z dodatkowym włosiem w okolicach karku, tworzącym charakterystyczną grzywę. Są one silniejsze fizycznie, a ze względu że mogą być reproduktorami to należy ich pilnować przez cały rok, chociaż by po to być później nie była kłopotów z sąsiadami. Psy niestety częściej od suk mają skłonności do pieszych wycieczek, nie koniecznie za naszym przyzwoleniem. Dodatkowo często pojawia się u nich instynkt lidera, dlatego lubią dominować w stadzie. Również dużo częściej wyją.

Husky-pies

Niestety też jak to faceci są bardziej agresywnie, chociaż tutaj już wchodzi w grę kwestia wychowania. Nie jest to może sprawdzone naukowo, ale istnieje opinia, iż psy chętniej się uczą. Suka z drugiej strony będzie bardziej przywiązana do domu, swojej rodziny. Ma również dużo mniejszy instynkt lidera, dlatego będzie bardziej posłuszna i łagodna. W większości wypadków nie będzie również uciekała na spacerki bez nas, dlatego można ją uznać za domatorkę. Duży minusem są cieczki oraz urojone ciąże, które niestety się zdarzają. Pogląd o tym, że suka raz w ciągu życia powinna mieć szczenięta jest mylny. Jeżeli chcemy by suczka miała szczenięta to nie ma z tym problemu, jednak należy pamiętać, iż jest to duże obciążenie dla organizmu pieska oraz niemały stres. Husky-suczkaZatem czy jest duża różnica między psem a suką? Otóż nie aż taka jak mogłoby się wydawać. Należy pamiętać, że każdy husky będzie miał swój indywidualny charakter, a on jest niezwykle ważny. Jeżeli mamy huskiego od maleństwa to będziemy mieli duży wpływ na kształtowanie jego zachowań i reakcji. Potwierdzeniem tego jest chociażby fakt, iż szczenięta z tego samego miotu potrafią być diametralnie od siebie różne – jedne będą bardziej odważne, ciekawskie, a inne bardziej leniwe i to bez względu na płeć. Głównym rozróżnieniem jest wspólny mianownik obu płci, a więc cieczka. Pies będzie lgnął do suk z cieczką, może być wtedy bardziej nadpobudliwy. Suczka natomiast będzie nam nieco brudziła, a do tego przyciągała inne psiaki z okolicy. Radą na ten stan rzeczy jest kastracja w przypadku psów oraz sterylizacja w przypadku suk. Oba zabiegi kończą opisany powyżej problem. Dodatkowo dzięki zabiegowi pieski będą w mniejszym stopniu narażone na pewne choroby. Podsumowując – wybór nie jest prosty, w szczególności jeżeli nie chcemy ingerować w życie zwierzaków pozbawiając ich możliwości posiadania potomstwa. Jednak jeżeli już podejmiemy taką decyzję, to różnice między obiema płciami nieco się zacierają. Tak jak pisaliśmy bardzo duży wpływ na posłuszeństwo czy to pieska czy suczki ma nasza praca. Zwierze wyszkolone, nauczone posłuszeństwa, kochające nas, przywiązane do nas nie będzie sprawiało większych kłopotów i to bez względu na płeć.

Dodaj komentarz

Możesz użyć HTML:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>