Husky – budowa i temperament

budowa-huskyW psach rasy husky trzeba się zakochać, te inteligentne zwierzęta są niesamowitymi towarzyszami, choć czasem nieco niesfornymi. W dzisiejszych czas wykorzystuje się je już w znacznie mniejszym stopniu do tego do czego wykorzystywano je jeszcze 100 lat temu. To dzięki swojej budowie ciała i temperamencie były one idealnymi zwierzętami pociągowymi.


Siberian husky mają silną budowę ciała z głęboką klatką, muskularnym grzbietem o płaszczyźnie prostej przebiegającej od zadu do łopatek. Głowa jest ładnie wyrzeźbiona, średniej wielkości porównując ją do wielkości ciała i zawieszona na szyi średniej długości. Pysk jest również średni, zwężający się w kierunku nosa w dość wyraźny sposób.Curled Up Husky posiadają mocne szczęki o zgryzie nożycowym. Nos przybiera kolorystykę czarną, różową, czasami ciemnoczerwoną w zależności od barwy sierści. Piękne oczy mają kształt migdałowaty, osadzone z lekkim ukosem. Barwa różnoraka, zdarza się również tak, iż jedno oko ma inny kolor od oka drugiego. Uszy psa są średniej wielkości, kształtu trójkątnego, z lekkim zaokrągleniem na koniuszkach. Ustawione są dość blisko siebie na czubku głowy, zawsze stojące. Łapy są mocno umięśnione i bardzo mocne. Ogon owłosiony w kształcie lisiej kity, często wygięty na kształt sierpa, w momencie gdy pies jest pobudzony, natomiast gdy husky jest spokojny, jego ogon jest opuszczony swobodnie w dół. Włosy są proste, nie kręcą się.
Psy tej rasy są zwierzętami obdarzonymi niezwykłą inteligencją, są łagodne i bardzo przyjacielskie. Charakteryzują się zapałem do pracy, dlatego są wspaniałymi towarzyszami.
Ich atutem jest to, że są czułe i spokojne w stosunku do dzieci, co robi z nich idealnego domownika w powiększającej się rodzinie. Husky są żywe, energiczne, bardzo ciekawskie i ogromnie trudno je sprowokować. Samiczki są bardziej posłuszne, mniej uparte.  Samce są bardziej niezależne i harde. Psy te są samodzielne i szybko się uczą. Trzeba jednak huskypamiętać, że mają one nadal w sobie coś z dzikiego zwierza, dlatego gdy odezwie się w nich zew natury mogą narobić szkód w ogrodzie, przekopać grządkę nie w tym miejscu co byśmy chcieli czy zacząć polować na ptaki. Potrafią odmówić przyjmowania pokarmu przez jeden góra dwa dni, dlatego nie należy od razu panikować, że pies jest chory. Dopiero po tym czasie, jeżeli nasz pupil dalej nie będzie chciał jeść, należy udać się do weterynarza. W warunkach domowych, husky zacznie szukać sobie przywódcy stada, a będzie to najczęściej osoba dbająca o niego, na przykład dająca mu jedzenie.
Husky to piękne, mądre i cierpliwe psy, jednak czasem potrafiące zaskoczyć. Przywiązują się bardzo do swojego pana, mimo że czasami potrafią uciec za ogrodzenie i wtedy będzie trzeba ich szukać. Mimo to, są to kochane zwierzęta o najpiękniejszych i najciekawszych oczach na świecie oraz przemiłym charakterze.

Dodaj komentarz

Możesz użyć HTML:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>