Husky – dbanie o sierść
Husky to bardzo dostojny pies. Wiele osób oszalało na ich punkcie, pewnie jest to w głównej mierze zasług mody jaka zawitała w Polsce już od pewnego czasu. Ważne jest by psem odpowiednio się opiekować, nie mówimy tutaj tylko o odpowiednim żywieniu, spacerach czy opiece weterynaryjnej. Dbanie o sierść huskiego jest równie ważne jak inne czynności z nimi związane.
Husky posiada bardzo gęste furto. Składa się ono z dwóch warstw, dzięki czemu pies jest odpowiednio zabezpieczony przed wszelkimi niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Sierść huskiego jest odpowiednia w przypadku wysokich i niskich temperatur oraz opadów. Prawda jest taka, że dzięki takiemu umaszczeniu pies może w teorii przebywać i w domu i na podwórku niemal przez cały czas (oczywiście nie pochwalamy trzymania tych pięknych zwierząt w budach). Owe gęste futro musi podlegać odpowiedniej pielęgnacji. Jeżeli nasz husky nie jest psem wystawowym to czesanie raz, dwa razy w tygodniu będzie odpowiednie. Okres linienia jest jedynym czasem gdy należy sierść wyczesywać częściej z względu na to, iż martwe włosy mogą powodować odparzenia. W przypadku psów wystawowych czesanie regularne jest niezbędne by pies mógł wzbudzać podziw nie tylko nas samych, ale również całego otoczenia.
Proces pielęgnacji zaczniemy od wykąpania psiaka oraz starannego wysuszenia – możemy stosować suszarkę (jeżeli husky nie będzie się jej bał) lub poprzez szczotkowanie. Po wysuszeniu sierści należy ją wyczesać by pozbyć się martwego włosia. Dla huskich o mocnych kolorach należałoby stosować szampony intensyfikujące kolor, dla tych o jaśniejszych kolorach można stosować szampony przeznaczone dla psów o biały kolorze sierści – takie szampony powinny usunąć wszelkie przebarwienia sierści. Jeżeli chcemy często kąpać naszego huskiego można stosować tzw. suche szampony, które zwiększą objętość włosia i usuną zabrudzenia. Należy pamiętać iż po zastosowaniu takich szamponów należy futro bardzo starannie wyczesać. Używamy do tego szczotek lub grzebieni, które nie mają ostrych zakończeń. Czasami trudno jest wyczuć gdzie dokładnie znajduje się skóra i można naszego psiaka niechcący skaleczyć. Jeżeli nasz husky posiada kłaczki wyrastające z łapek, co psuje ich wygląd – możemy je usunąć poprzez wycięcie, nadając łapom ładny, naturalny wygląd. Pamiętajmy iż sierść i jej wygląd jest zależny od warunków w jakich pies przebywa, od jego żywienia, ale również od genów. Wracając do samych kąpieli. Nie każdy pies je lubi, dlatego należy go przyzwyczajać stopniowo, nigdy na siłę. Jeżeli kąpiemy psa w wannie dobrze jest zabezpieczyć dno odpowiednią matą anty-poślizgową, dzięki czemu psiak będzie stał stabilnie. Psa raczej powinniśmy do wanny wkładać, a nie pozwalać mu do niej wskakiwać ze względu na to, iż niekontrolowany poślizg może skończyć się nieprzyjemną kontuzją.